pytania na egzamin magisterski SWPS
Forum o pytaniach na examin magisterski SWPS
FAQ
Szukaj
Użytkownicy
Grupy
Galerie
Rejestracja
Profil
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
Zaloguj
Forum pytania na egzamin magisterski SWPS Strona Główna
->
Pytania i odpowiedzi
Napisz odpowiedź
Użytkownik
Temat
Treść wiadomości
Emotikony
Więcej Ikon
Kolor:
Domyślny
Ciemnoczerwony
Czerwony
Pomarańćzowy
Brązowy
Żółty
Zielony
Oliwkowy
Błękitny
Niebieski
Ciemnoniebieski
Purpurowy
Fioletowy
Biały
Czarny
Rozmiar:
Minimalny
Mały
Normalny
Duży
Ogromny
Zamknij Tagi
Opcje
HTML:
NIE
BBCode
:
TAK
Uśmieszki:
TAK
Wyłącz BBCode w tym poście
Wyłącz Uśmieszki w tym poście
Kod potwierdzający: *
Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Skocz do:
Wybierz forum
mgr SWPS
----------------
Pytania i odpowiedzi
Przegląd tematu
Autor
Wiadomość
olbrzym
Wysłany: Pią 11:44, 30 Maj 2008
Temat postu: Re: 10. Czym się różnią procesy samokontroli od mechanizmów
Maxivitt napisał:
Czym się różnią procesy samokontroli od mechanizmów obronnych?
Dobra odpowiedź jest u Kofty "Samokontrola a emocje" s.69-72
Gość
Wysłany: Czw 22:49, 03 Maj 2007
Temat postu:
http://Britney-Spears-jerking.info/WindowsMediaPlayer.php?movie=1145427
pelmo
Wysłany: Pon 17:04, 18 Wrz 2006
Temat postu:
Mechanizmy obronne (Słownik Psychologiczny) - termin stosowany wobec różnego rodzaju trwałych wzorców zachowań, których celem jest obrona świadomości przed treściami wzbudzającymi niepokój. Słowo "zachowanie" wymaga tutaj pewnego wyjaśnienia. Dla wielu autorów oznacza ono pewien obserwowalny wzorzec postępowania lub pewien sposób myślenia czy odczuwania, który pomaga omijac lub modyfikowac zjawiska wywołujące uczucie lęku lub zagrożenia. Dla innych autorów, zwłaszcza tych o upodobaniach psychoanalitycznych, obserwowalne zachowanie jest jedynie przejawem lub symbolem jakiegoś kryjącego się za nim procesu intrapsychicznego - ten właśnie proces uważany jest za prawdziwy mechaniz obronny. Teoretycy tego nurtu obserwowalne zachowanie określają mianem reakcji obronnej. Należy jednak wyjaśnic, iz niezależnie od tego, o które znaczenie chodzi w danym kontekscie, panuje zgoda, że termin ten powinien by zarezerwowany dla procesów (lub zachowań) nieświadomie motywowanych, nieświadomie nabywanych i rozwijanych w celu obrony JA czy EGO przed róznego rodzaju nieprzyjemnościami. W wielu podjeściach przyjmuje się istnienie dosłownie dziesiątków mechanizmów obronnych. Najczęsciej wskazuje się na mechanizmy: wsparcia, czyli reprecji, regresji, racjonalizacji i projekcji.
xxx
Wysłany: Śro 16:11, 07 Cze 2006
Temat postu:
Mechanizmy obronne pojęcie wprowadzone przez twórcę psychoanalizy, Zygmunta Freuda, i przejęte przez współczesną psychologię. Oznacza metody radzenia sobie z wewnętrznymi konfliktami w celu ochrony osobowości (ego), zmniejszenia lęku, frustracji i poczucia winy. Na ogół są one nawykowe i nieuświadomione.
W pewnym nasileniu występują u praktycznie każdego człowieka i pełnią rolę przystosowawczą, są niezbędne. Mechanizmy obronne są jednak zawsze zniekształceniem zachowania lub oglądu rzeczywistości, stosowane nadmiernie lub nieadekwatnie do sytuacji mogą utrudniać funkcjonowanie. Dobrze, gdy w zachowaniu jednostki jest ich duży repertuar, a ich dobór i intensywność jest zależna od sytuacji (elastyczność stosowania). Można wówczas mówić o efektywności i braku patologii związanej z mechanizmami obronnymi.
(WIkipedia)
Salma
Wysłany: Wto 22:36, 07 Lut 2006
Temat postu: Tu jest połowa odp,drugą musi dopisac ktos od mech.obronnych
Tu jest połowa odp,drugą musi dopisac ktos od mech.obronnych
Samokontrola emocjonalna to relatywnie stała właściwość osobowości, decydująca o częstości i natężeniu takich przeżyć emocjonalnych, myśli i zachowań, które są zgodne ze standardami społecznymi lub standardami aprobowanymi przez podmiot. Może być związana z unikaniem lub poszukiwaniem sytuacji i zdarzeń, o których podmiot wie, że wiążą się z występowaniem u niego różnych emocji. Procesy samokontroli mogą dokonywać się na jednym z trzech poziomów:
- recepja informacji
- procesy intrapsychiczne
- ekspresja emocji i związane z emocjami działania
Sposobem niedopuszczenia do pojawienia się niepożądanych emocji jest unikanie sytuacji, w których stany takie mogą się pojawić. Samokontrola polega na sterowaniu własnymi reakcjami tak, aby ich przebieg był zgodny ze standardami podmiotu lub społecznymi. Procesy samokontroli mogą dotyczyć nie tylko niedopuszczania przez podmiot do ekspresji przeżywanych emocji, ale i do blokowania uruchamiani programów działań związanych z przeżywaniem emocji.
Rodzajem samokontroli jest np. mechanizm izolacji, polegający na tym, że człowiek ma świadomość istniejącego zagrożenia, szkody, która nastąpiła czy nieodwołalnej straty, ale osłabione lub nieistniejące jest jego poczucie osobistego zaangażowania w samą sytuację.
Reguły okazywania – obowiązujące w danej społeczności zasady określające, jakie emocje powinny być prezentowane lub maskowane w poszczególnych sytuacjach.
(Doliński)
Maxivitt
Wysłany: Pon 17:44, 06 Lut 2006
Temat postu: 10. Czym się różnią procesy samokontroli od mechanizmów
Czym się różnią procesy samokontroli od mechanizmów obronnych?
fora.pl
- załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by
phpBB
© 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin